615111_585769208205824_1140340048406974703_o

W sobotnie przedpołudnie tuż po Bożym Ciele pomimo deszczowej i chłodnej aury na plaży miejskiej w Gołdapi stawiło się ponad 70 osób. Nie było sprzyjających warunków do plażowania czy kąpieli, ale nie taki był cel wizyty blisko 30 nurków i kilkudziesięciu innych osób w różnym wieku. Wszyscy zgromadzili się, by posprzątać dno i brzegi jeziora, tak by w rozpoczynającym się sezonie wakacyjnym były bezpiecznym miejscem wypoczynku, kąpieli i zabawy. Podwodną część jeziora oczyszczała blisko 30 osobowa lokalna grupa nurków i zaproszeni goście z innych baz nurkowych: Olecka, Suwałk, |Łomży, Ostrołęki, Ełku. Poza wyłowieniem kilkuset kilogramów butelek, słoików, puszek, złomu, wiader i innych śmieci udało się usunąć jeden z drewnianych pali od nieistniejącej wieży i pomostu, który szpecił przez kilkadziesiąt lat brzeg jeziora i stanowił poważne niebezpieczeństwo dla pływających tam ludzi i sprzętu. Kilka dni wcześniej dwóch nurków z Gołdapi: Wojciech Hołubowicz oraz Wiesław Huber usunęli 2 drewniane pale od tej samej konstrukcji. Po krótkiej odprawie wszyscy poza nurkami zajęli się oczyszczaniem strefy brzegowej z wyznaczonymi wcześniej rejonami, a w sprzątaniu nie przeszkodził im nawet bardzo ulewny deszcz.
Po zakończeniu sprzątania wszyscy uczestnicy spotkali się na ciepłym posiłku, a po omówieniu całej akcji zostały rozlosowane pamiątki i upominki. W akcji wzięło udział łącznie 71 osób 🙂

Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że II Akcja Oczyszczania Jeziora Gołdap miała na celu jednocześnie integrację lokalnej społeczności przy wsparciu samorządu gminy Gołdap oraz powiatu gołdapskiego.

Na szczególne uznanie w zorganizowaniu całej akcji zasługuje Wojciech Hołubowicz, bez którego pracy, chęci oraz zaraźliwej pasji akcja nie miałaby tak ciekawego przebiegu.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom, sponsorom, osobom oddanym ekologii oraz wszystkim wolontariuszom zaangażowanym w tę piękną ideę.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę sponsorów, wśród których znaleźli się: Gmina Gołdap, SG Gołdap, WOPR Gołdap, Amfition Olecko, Fundacja Rejonu Rozwoju Gołdap, ZE WOLT Gołdap – Sławomir Romanowski, Broker Ubezpieczeniowy Gminy Gołdap, Nord Partner sp. Z O.O., LIDL Polska, NC Koperty Gołdap, Ventus Medical Spa, Leśny Zakątek Gołdap, Latawki PL, Compensa SA, PAKO Malarstwo, Starostwo Powiatowe w Gołdapi, FOTO-BEA Gołdap, Grafix Gołdap, ART PRESS Gołdap,