Wszystko wskazuje na to, że latem przyszłego roku będziemy zażywać kąpieli w krystalicznie czystym jeziorze. Jezioro zostanie poddane rekultywacji nowoczesną metodą jako jedyny tego typu akwen w Polsce.

Rekultywacja ma polegać na zastosowaniu adsorbentu fosforanów, wykorzystując preparat wyprodukowany z mieszaniny glinki bentonitowej i lantanu. Zaplanowano użycie 300 ton specjalnego preparatu w dwóch dawkach. Pierwsza planowana jest na przełomie października i listopada, druga wiosną 2018 roku.

– Przeprowadzimy rekultywację jeziora metodą, która w Polsce nie jest jeszcze znana – mówi zastępca burmistrza Gołdapi, Jacek Morzy. – Australijska metoda przywędrowała do Niemiec. Kilka lat temu uczestniczyłem tam w konferencji poświęconej tej metodzie. Widziałem jezioro po pierwszej aplikacji glinki. Woda była krystaliczna. Wiedziałem, że jest to jedyna skuteczna metoda dla naszego jeziora. Jest ona w pełni naturalna, nie zawiera żadnych chemikaliów i jest zupełnie bezpieczna dla ludzi, flory i fauny.

Za niezbyt dobry stan Jeziora Gołdap odpowiadają sinice, których pożywieniem są biogeny (azotany i fosforany). Głównym zadaniem glinki będzie eliminacja istniejących w jeziorze biogenów. Przeprowadzona rekultywacja jeziora będzie jednorazowym działaniem.

Preparat zostanie podany na powierzchnię wody w postaci mieszaniny wody pobranej z jeziora i glinki bentonitowej modyfikowanej lantanem za pomocą specjalnej perforowanej lancy. Ta pozwala równomierne podać preparat na całej tafli akwenu. Nad równomiernym rozprowadzeniem substancji czuwać będzie GPS. Opadająca glinka złączy się z fosforanami i azotanami – dzięki temu procesowi powstanie nieszkodliwy „kożuszek”, który spocznie na dnie.

Szacowany koszt projektu to 4,2 mln zł. Z tego 3,5 miliona pochodzi z dotacji, natomiast pozostała część, czyli 666 tysięcy, to wkład własny z budżetu miejskiego.

Przeczytaj cały tekst: Jezioro Gołdap będzie krystalicznie czyste – Gołdap http://goldap.wm.pl/441575,Jezioro-Goldap-bedzie-krystalicznie-czyste.html#ixzz4iAxMRjAN