Za nami XXI Cross Gołdapski. Zwycięzcą biegu głównego w kategorii mężczyzn został Michał Smalec z Ełku. Na pokonanie 7200 metrów potrzebował 22 minut i 53 sekund. Ze stratą 2 minut i 22 sekund jako drugi na mecie zameldował się Krzysztof Bartkiewicz z Torunia, trzeci był Maciej Wojciechowski ze Szczytna (25:21). Wśród kobiet zwyciężyła Beata Lupa (28:38) z miejscowości Poświętne (woj. podlaskie), druga była Anna Wojtulewicz z Knyszyna (29:12), trzecia Maria Wojda z Gołdapi (32:59). Łącznie w biegu głównym sklasyfikowano 63 osoby, w tym 14 pań.

Zawody odbyły się w sobotę 21 sierpnia w lesie Kumiecie. Oprócz biegu głównego odbyły się też biegi w kilku kategoriach wiekowych, w tym bieg przedszkolaka. Na wszystkich zawodników czekały medale, na najlepszych nagrody rzeczowe, dyplomy i statuetki lub puchary. Podczas otwarcia imprezy, gołdapianinowi Dariuszowi Boruckiemu wręczono dyplom i medal za zdobycie Korony Maratonów Polskich. W ciągu dwóch lat wziął on udział i ukończył pięć maratonów w: Dębnie, Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Poznaniu. Tego dnia uhonorowano również zwycięzców Ligi Biegów Przełajowych w sezonie 2012/2013: