Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi informuje, że w sobotę 15 czerwca 2019 na plaży miejskiej odbędą się kolejne zapisanych na wcześniejszym spotkaniu uczestników szkółki żeglarskiej. Zapraszamy do zapoznania się z godzinami zajęć poszczególnych uczestników. Informujemy również, że to już są stałe godziny danych grup i spotkań.

Przypominamy o właściwym ubiorze dostosowanym do panujących w tym dniu warunków atmosferycznych:

Strój jest istotnym elementem przygotowania do treningu. Dobrze dobrany strój to komfort i bezpieczeństwo podczas żeglowania. Ze względu na różną specyfikę jachtów, różny będzie polecany przez nas strój.

Strój na zmianę.
Niezależnie w czym w danym dniu będzie żeglowało dziecko, ważne by miało ze sobą spakowany komplet ubrań na przebranie, w razie zmoczenia. Bieliznę, spodnie, koszulkę, bluzę, buty.


Kamizelka asekuracyjna
Kamizelka jest obowiązkowym elementem wyposażenia, zarówno dla dzieci żeglujących  w szkółce żeglarskiej  jak i zawodników w  grupach regatowych. Istnieje wiele modeli kamizelek asekuracyjnych. Różnią się między sobą głównie systemem zapięcia.  Stosowane są 3 rodzaje zapięć: zamek błyskawiczny, klamry oraz rzep. Najważniejsze,  żeby kamizelka była dobrze dopasowana do ciała.Zgodnie z przepisami przy kamizelce asekuracyjne nosimy gwizdek. Część kamizelek posiada go na wyposażeniu, do niektórych modeli trzeba go zakupić osobno.


Obuwie.
Dzieciom żeglującym w szkółce żeglarskiej do żeglowania zalecamy kryte obuwie o jasnej, gumowej podeszwie ( typu adidasy, trampki ). Do żeglowania nie nadają się buty crocsy,  sandały z odkrytymi palcami, balerinki,  oraz buty o śliskiej podeszwie.  Nie wolno również żeglować w kaloszach, gdyż w razie wywrotki działają one w wodzie jak kotwice.

Do żeglowania polecamy specjalne buty piankowe, za kostkę , na sztywnej podeszwie. Modele z zamkiem znaczącą ułatwiają zakładanie i zdejmowanie butów. Nie polecamy krótkich butów piankowych zawodnikom żeglującym na Optimiście,  gdyż przy niskich butach pasy balastowe powodują obtarcia.


Nakrycie głowy.
Obowiązkowym elementem ubioru jest nakrycie głowy. W zależności od pogody czapka z daszkiem, bądź czapka „zimowa”. W przypadku tej pierwszej ważne by posiadała system pozwalający przyczepić ją do kamizelki. Czapki dla żeglarzy wyposażone są w specjalną taśmę z klamerką, można również użyć cienkiej linki.W przypadku czapki zimowej ważne by była dobrze dopasowana do głowy i nie zsuwała się na oczy.


Rękawiczki
Niektórzy zawodnicy nie wyobrażają sobie bez nich żeglowania. Chronią ręce przed otarciami od szotów. Dostępne w paru wersjach: bez palców, bez 2 palców oraz pełne. W chłodniejsze dni, wersje  neopranowe z krytymi placami dodatkowo chronią przed zimnem.


Pianka
Początkującym żeglarzom proponujemy wygodny strój sportowy. Krótki bądź długi dres, bluza, kurtka przeciwwiatrowa .Taki zestaw na początek w zupełności wystarczy.

Dla bardziej zaawansowanych,  na cieplejsze dni proponujemy piankę z krótkim rękawem ( 2mm grubości), bądź top termiczny plus szorty.
W chłodniejsze dni  na piankę można założyć spodnie i kurtkę przeciwwiatrową.
Inną wersją na chłodne dni jest pianka z długim rękawem i nogawkami.

Mali zawodnicy szybko rosną, a pianki nie można kupić „troszkę większej, na zapas” bo będzie uwierać i dziecko nie będzie chciało jej nosić. Dlatego warto odkupić piankę, która najpewniej była noszona tylko sezon,  od starszego zawodnika.


 Suchar
Suchy sztormiak tzw. „Suchar”  zapewnia 100% ochronę przed przemoknięciem. Mocno dopasowane silikonowe gilzy na szyi i w rękawach, oraz  stopy chronione materiałowymi „skarpetami” gwarantują, że po wpadnięci do wody zawodnik pozostaje suchy. Do sucharów można dokupić polarowy kombinezon .