Pierścień Tysiąca Jezior to wyścig kolarski, którego trasa liczy 610km i przebiega przez tereny Warmii Mazur i części Podlasia. Rywalizacja odbywa w formie jednego etapu, z Lubomina do Sejn i z powrotem.
Na pokonanie całej trasy zawodnicy mają z góry ustalony limit, wynoszący max. 40 godzin. Jedynym dozwolonym wsparciem dla uczestników jest pomoc oferowana na punktach kontrolno-żywnościowych które organizowane są co około 60-100 km. Nagrodami za dotarcie do mety (oprócz satysfakcji) są natomiast pamiątkowy medal potwierdzający pokonanie całego dystansu.
Gołdap będzie jednym z przystanków na trasie wyścigu. W punkcie kontrolno-żywnościowym zorganizowanym w centrum miasta przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi oraz Gołdap Centrum Wolontariatu, zawodnicy będą mogli chwilę odpocząć i spożyć posiłek.
Pierwsza edycja imprezy odbyła się w 2012 roku, a na starcie stanęło wówczas 18 zawodników. W tegorocznej IX edycji wyścigu Pierścień Tysiąca Jezior 2020 weźmie udział około 200 zawodników.
Od roku 2016 Pierścień Tysiąca Jezior znajduje się w kalendarzu Pucharu Świata Ultramaratonów kolarskich. W każdym roku na starcie pojawia się cała polska elita najlepszych kolarzy długodystansowych. Wśród nich m.in. rekordzista Guinnessa w jeździe 24-godzinnej, wielokrotni rekordziści i zwycięzcy Bałtyk Bieszczady Tour 1008km poprzednich edycji oraz Liderzy Pucharu Polski w Maratonach szosowych. Od kilku lat w naszej imprezie startują również zawodnicy z, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Danii.
Pierścień Tysiąca Jezior jest jednocześnie ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i medialnym. Wszyscy zawodnicy wyposażeni są w lokalizatory, a transmisję na żywo przez 40 godzin śledzi tysiące widzów w internecie.
Patronaty medialne nad imprezą sprawują m.in. ogólnopolskie (TVP3 Olsztyn i TVP3 Białystok ).
Śledzenie na żywo poczynań kolarzy: https://ptj2022.1008.pl/