Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gołdapi informuje, że w sobotę 10 lipca na plaży miejskiej odbędą się zajęcia zapisanych uczestników szkółki żeglarskiej.

Przypominamy o właściwym ubiorze dostosowanym do panujących w tym dniu warunków atmosferycznych:

Strój jest istotnym elementem przygotowania do treningu. Dobrze dobrany strój to komfort i bezpieczeństwo podczas żeglowania. Ze względu na różną specyfikę jachtów, różny będzie polecany przez nas strój.

Strój na zmianę.
Niezależnie w czym w danym dniu będzie żeglowało dziecko, ważne by miało ze sobą spakowany komplet ubrań na przebranie, w razie zmoczenia. Bieliznę, spodnie, koszulkę, bluzę, buty.

Kamizelka asekuracyjna
Kamizelka jest obowiązkowym elementem wyposażenia, zarówno dla dzieci żeglujących w szkółce żeglarskiej jak i zawodników w grupach regatowych. Istnieje wiele modeli kamizelek asekuracyjnych. Różnią się między sobą głównie systemem zapięcia. Stosowane są 3 rodzaje zapięć: zamek błyskawiczny, klamry oraz rzep. Najważniejsze, żeby kamizelka była dobrze dopasowana do ciała.Zgodnie z przepisami przy kamizelce asekuracyjne nosimy gwizdek. Część kamizelek posiada go na wyposażeniu, do niektórych modeli trzeba go zakupić osobno.

Obuwie.
Dzieciom żeglującym w szkółce żeglarskiej do żeglowania zalecamy kryte obuwie o jasnej, gumowej podeszwie ( typu adidasy, trampki ). Do żeglowania nie nadają się buty crocsy, sandały z odkrytymi palcami, balerinki, oraz buty o śliskiej podeszwie. Nie wolno również żeglować w kaloszach, gdyż w razie wywrotki działają one w wodzie jak kotwice.

Do żeglowania polecamy specjalne buty piankowe, za kostkę , na sztywnej podeszwie. Modele z zamkiem znaczącą ułatwiają zakładanie i zdejmowanie butów. Nie polecamy krótkich butów piankowych zawodnikom żeglującym na Optimiście, gdyż przy niskich butach pasy balastowe powodują obtarcia.

Nakrycie głowy.
Obowiązkowym elementem ubioru jest nakrycie głowy. W zależności od pogody czapka z daszkiem, bądź czapka „zimowa”. W przypadku tej pierwszej ważne by posiadała system pozwalający przyczepić ją do kamizelki. Czapki dla żeglarzy wyposażone są w specjalną taśmę z klamerką, można również użyć cienkiej linki.W przypadku czapki zimowej ważne by była dobrze dopasowana do głowy i nie zsuwała się na oczy.

Rękawiczki
Niektórzy zawodnicy nie wyobrażają sobie bez nich żeglowania. Chronią ręce przed otarciami od szotów. Dostępne w paru wersjach: bez palców, bez 2 palców oraz pełne. W chłodniejsze dni, wersje neopranowe z krytymi placami dodatkowo chronią przed zimnem.

Pianka
Początkującym żeglarzom proponujemy wygodny strój sportowy. Krótki bądź długi dres, bluza, kurtka przeciwwiatrowa .Taki zestaw na początek w zupełności wystarczy.

Dla bardziej zaawansowanych, na cieplejsze dni proponujemy piankę z krótkim rękawem ( 2mm grubości), bądź top termiczny plus szorty.
W chłodniejsze dni na piankę można założyć spodnie i kurtkę przeciwwiatrową.
Inną wersją na chłodne dni jest pianka z długim rękawem i nogawkami.

Mali zawodnicy szybko rosną, a pianki nie można kupić „troszkę większej, na zapas” bo będzie uwierać i dziecko nie będzie chciało jej nosić. Dlatego warto odkupić piankę, która najpewniej była noszona tylko sezon, od starszego zawodnika.
*Na początku sezonu w białym namiocie odbywa się giełda ubrań żeglarskich, więcej informacji na ten temat w Bazie Regatowej na Zalewem Zegrzyńskim.

Suchar
Suchy sztormiak tzw. „Suchar” zapewnia 100% ochronę przed przemoknięciem. Mocno dopasowane silikonowe gilzy na szyi i w rękawach, oraz stopy chronione materiałowymi „skarpetami” gwarantują, że po wpadnięci do wody zawodnik pozostaje suchy. Do sucharów można dokupić polarowy kombinezon . W takim zestawie można żeglować po Zatoce Puckiej bez obawy o wyziębienie.