Chcielibyśmy przedstawić Państwu 10 korzyści zdrowotnych pływania, o których warto wiedzieć.

Umiejętność pływania jest przydatna na co dzień jak i na wakacjach, które spędzamy aktywnie nad jeziorem, morzem lub na basenie. Aktywność fizyczna w wodzie niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych, z których większość z nas nie zdaje sobie sprawy. Ile kcal spalamy podczas pływania? Czy regularne odwiedziny na basenie przedłużą nasze życie i poprawią wydolność płuc? Które style są najzdrowsze dla kręgosłupa? Chcecie wiedzieć, co daje pływanie? ZAPRASZAMY.

1. Wspomaga układ oddechowy

Pływanie ma pozytywny wpływ na układ oddechowy, gdyż zwiększa wydolność płuc. Największe korzyści z pływania płyną wtedy, gdy poruszamy się stylem krytym, gdyż drogi oddechowe są zmuszone do najbardziej wydajnej pracy. Standardowa pojemność płuc wynosi ok. 5 litrów, jednak najlepsi pływacy mogą pochwalić się nawet 11 litrami pojemności.

2. Dobrze wpływa na stawy

Jakie są największe zalety pływania? Działa świetnie na cały nasz organizm. Woda doskonale odciąża całe ciało, które jest w niej aż 10 razy lżejsze ze względu na siłę wyporową. Z tego powodu pływanie jest szczególnie zalecaną aktywnością dla wszystkich osób, które mają problemy ze stawami lub uległy kontuzji.

3. Pomaga zrzucić zbędne kilogramy

Czy pływanie odchudza? W czasie godziny intensywnego treningu w wodzie jesteśmy w stanie spalić nawet 600 kcal. Dzięki temu pływanie zużywa więcej zapasów tłuszczu niż umiarkowany wysiłek na lądzie (np. bieganie). Dodatkowo regularne wizyty na basenie pomogą zbudować masę mięśniową i imponującą rzeźbę.  Jakie mięśnie pracują podczas pływania? Wszystko zależy od wybranych stylów. Każdy styl pływacki wymaga nauki, jednak nawet jeśli znamy ich kilka, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jakie niosą korzyści lub niebezpieczeństwa dla naszego zdrowia. Większość z nas pływa „kraulem” lub „żabką” – przyglądnijmy się więc 5 najpopularniejszym stylom wraz z ich krótką charakterystyką.

Pływanie żabką – styl klasyczny

Najpopularniejszy styl pływacki widywany na basenach, który bardzo często jest nieprawidłowo wykonywany. W klasycznej żabce wynurzamy i chowamy głowę wraz z jednoczesnym symetrycznym ruchem nóg i ramion (przypominającym ruchy żaby). Styl bardzo dobrze rozwija mięśnie klatki piersiowej i jest polecany dla osób z bocznym skrzywieniem kręgosłupa. Pływanie żabką – zalety są niepodważalne, ale należy zawsze uważać na prawidłową postawę pływacką.

Pływanie kraulem – styl dowolny

Najszybszy ze styli pływackich, który nie jest trudny do opanowania. W klasycznym kraulu wykonujemy naprzemienne ruchy rąk i nóg, które muszą być perfekcyjnie zsynchronizowane z oddechem. Styl angażuje pracę całego ciała i jest polecany bardziej zaawansowanym pływakom. Jeśli zadajecie sobie pytanie, „czy basen odchudza”, to zdecydowanie powinniście nauczyć się pływania kraulem.

Pływanie stylem grzbietowym

Jeden ze styli, który nie wymaga ciągłego zanurzania i wynurzania głowy z wody. W klasycznym stylu grzbietowym wykonujemy naprzemienne ruchy ramion oraz nóg. Pływając tą metodą należy pamiętać, że biodra muszą być wypchnięte do góry, a ramię powinno wchodzić do wody maksymalnie wyprostowane, po czym wyginać się pod kątem ok. 100 stopni. Pływanie na grzebiecie najmniej nadwyręża plecy, a jednocześnie wzmacnia mięśnie podtrzymujące kręgosłup.

Pływanie pieskiem

Pływanie pieskiem należy raczej do prostych styli i przeznaczone jest dla poczatkujących pływaków, w szczególności dzieci. Jest najstarszą techniką i polega na naprzemiennej pracy rąk i nóg – jest to styl większości pływających zwierząt. Nie jest on jednak praktyczny i rzadko stosowany przez dorosłych.

Pływanie motylkiem

Trudny styl nazywany również delfinem, którym potrafią pływać przede wszystkim wyczynowi pływacy. Styl ten polega na naśladowaniu ciałem ruchów delfina w czasie pływania, jednocześnie wykonując koliste ruchy ramionami, które zwiększają prędkość. Jego największą zaletą jest szybkie spalanie kalorii i nagromadzonego tłuszczu, gdyż wymaga ogromnej sprawności i koordynacji.

4. Pobudza układ krążenia

Pływanie pobudza pracę serca i całego układu krążenia, dzięki czemu wydłuża nasze życie. Jeśli zadajecie sobie pytanie „pływanie – co daje”, to odpowiedź może was wręcz zaskoczyć. Dzięki tej aktywności macie aż 60% większą szansę na uniknięcie chorób serca w porównaniu z osobami, które nie uprawiają regularnie żadnej aktywności fizycznej. Pływanie jest również polecane osobom po zawałach.

5. Poprawia kondycję i wytrzymałość

Pływanie jest wymagającą dyscypliną sportową, która angażuje i tym samym wzmacnia wszystkie duże grupy mięśni. W czasie aktywności w wodzie pracujemy całym ciałem, a nie tylko wybraną partią jak w przypadku większości sportów. Dodatkowo w zależności od tempa i stylu pływania możemy znacznie poprawić swoją wytrzymałość oraz kondycję.

6. Wpływa pozytywnie na nastrój

W wodzie czujemy się lekko i spokojnie, szczególnie jeśli potrafimy pływać. Poza tym, każdy sport uwalnia dawkę endorfin poprawiającą nastrój. Według badań, osoby regularnie chodzące na basen rzadziej cierpią na depresję i są po prostu szczęśliwsze.

7. Koryguje wady postawy

Pływanie a kręgosłup?  Aktywność fizyczna w wodzie nie obciąża kręgosłupa ani stawów, za to doskonale wzmacnia mięśnie, które są odpowiedzialne za podtrzymywanie całego ciała. Z tego powodu, pływanie zaleca się osobom cierpiącym na skrzywienia kręgosłupa lub posiadającym siedzącą pracę.

8. Poprawia giętkość ciała i koordynację ruchową

W wodzie możemy pozwolić sobie na większy zakres ruchu, nie obawiając się kontuzji, a przy czym kształtując swoją giętkość. By pływać dobrze w danym stylu musimy również umieć skoordynować wszystkie swoje ruchy i pracę układu oddechowego.

9. Obniża poziom złego cholesterolu

Według badań, pływanie przez minimum 30 minut 3 razy w tygodniu znacznie obniża ciśnienie krwi, a co za tym idzie, spada tętno spoczynkowe, które ma wpływ na obniżenie złego cholesterolu (LDL) we krwi. Pływanie – zalety są niepodważalne dla sylwetki oraz zdrowia.

10. Pomaga redukować stres

Pływanie podobnie jak inne aktywności fizyczne jest świetnym sposobem na redukcję stresu i pozbycia się nadmiaru energii. Po ciężkim dniu wystarczy odprężyć się w wodzie przez 30 minut, by rozładować napięcie mięśni i poczuć się bardziej zrelaksowanym i spełnionym.

 

Basen – zalety dla osób szukających sposobu na poprawę sylwetki

Basen a sylwetka

Basen świetnie poprawia wygląd sylwetki, jednak należy pamiętać o regularności. W zależności od wybranego stylu, możemy zauważyć rozbudowę wybranych grup mięśniowych. Często najbardziej stają się widoczne ramiona i ręce, dlatego o ile panowie będą zadowoleni z efektów, tak panie powinny uważać na zmiany w sylwetce.

Basen a cellulit

Każda aktywność fizyczna pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej i wydalaniu toksyn z organizmu. Pływanie a cellulit? Jak najbardziej! Tego rodzaju aktywność fizyczna ujędrnia ciało, rozbija i likwiduje tłuszcz zgromadzony w tkankach, dlatego jest jak najbardziej polecana przy tego typu problemach. Oczywiście pamiętajmy o tym, że usunięcie cellulitu wymaga odpowiedniej diety, zabiegów kosmetycznych i regularności.

Basen a odchudzanie

Pływanie a odchudzanie? Oczywiście! Tak jak pisaliśmy już wcześniej, w ciągu godziny można spalić nawet 600 kcal, co jest zbliżoną wartością do godziny joggingu. Odchudzanie wiąże się głównie z niższą podażą kaloryczną niż potrzebuje nasz organizm. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią dietę, pływanie i kalorie nie pomogą nam w zmniejszeniu wagi.

Pływanie a mięśnie brzucha

Zagadnienie „pływanie a sylwetka” jest już znane, a co z wpływem pływania na mięśnie brzucha? Wbrew pozorom działo ono również na nie, poprzez napięcie mięśni pomagające nam utrzymać się na powierzchni wody. W trakcie aktywności w wodzie pracuje nawet 40 mięśni, w tym mięśnie skośne i proste brzucha. Styl, którym należy pływać, by zobaczyć najszybsze efekty, jest zdecydowanie delfin, czyli najbardziej wysiłkowy ze wszystkich znanych stylów.

O czym warto pamiętać na basenie

Wybierając się na basen lub na plażę powinniśmy założyć dopasowany do sylwetki strój kąpielowy. Ważne, aby był wykonany z dobrej jakości materiałów, aby chlorowana lub słona woda nie miała na niego negatywnego wpływu. Jeśli lubimy pływać szybkimi stylami, to najlepszym wyborem będzie sportowy model stroju pozbawiony nadmiaru dodatków.

źródło:www.4fcom.pl