Ośrodek Sportu i Rekreacji na prośbę osób starszych oraz osób z różnymi schorzeniami, postanowił od dnia 3 listopada 2018 r. obniżyć temperaturę w saunie, znajdującej się w kompleksie sportowo-rekreacyjnym OSiR ul.Partyzantów 31A, do 85° C. Temperatura na próbę obniżana będzie w dniach: poniedziałek, środa, piątek.
Sauna sucha – jak korzystać, wskazania, przeciwwskazania, zalety
Przemęczenie, codzienne nerwy, zanieczyszczenie powietrza, wody i żywności – wszystko to nie pozostaje bez wpływu na zdrowie człowieka. Wizyta w saunie pozwoli wyeliminować skutki przemęczenia, pomoże usunąć toksyny z organizmu, poprawi krążenie i zapewni relaksację. Każdy wie, czym jest tradycyjna sauna parowa.
Nie każdy jednak jest świadomy, że istnieje również sauna sucha, czyli tzw. sauna szwedzka. Warto poznać, czym ona jest i na czym polega korzystanie z niej, gdyż wizyty w saunie suchej mogą nam przynieść wiele korzyści.
1. Sauna sucha – jak korzystać?
Sauna sucha to zabieg spa, podczas którego przebywa się w pomieszczeniu rozgrzanym do temperatury 95°C, o wilgotności 10%. Tak wysoką temperaturę uzyskuje się dzięki piecowi z rozgrzanymi kamieniami. Aby skorzystać z sauny, warto zabrać ze sobą ręcznik, klapki i strój kąpielowy, chociaż najlepiej korzystać z niej nago.
Nie rezygnujmy jednak z klapek, gdyż zmniejszą one ryzyko zakażenia grzybicą, tak jak ma to miejsce przy korzystaniu z basenów publicznych. Nie należy iść do sauny z pełnym żołądkiem lub po piciu alkoholu. Pierwszym krokiem powinien być prysznic i dokładne osuszenie całego ciała. Suche powinny być również włosy, w przeciwnym razie mogą się zniszczyć.
W suchej saunie można przebywać od 8 do 15 minut, po czym należy z niej wyjść, wziąć zimny prysznic, osuszyć się i wrócić do sauny. Po trzecim wyjściu z sauny powinno się natrzeć ciało olejkiem i wypić około litra wody lub soku. Ten zabieg na ciało jest bardziej gorący niż sauna parowa, przez co jest od tej drugiej mniej popularny.
Pod wpływem tak wysokiej temperatury skóra gwałtownie się wysusza i poci. Z drugiej strony sauna szwedzka działa korzystnie na układ krążenia, kondycję i odporność.
2. Sauna sucha – wskazania
Sauna sucha to dobre rozwiązanie dla osób cierpiących na:
- napięcie mięśni grzbietu;
- przewlekłe reumatoidalne zapalenie stawów;
- zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa;
- astmę oskrzelową;
- przewlekłe zapalenie oskrzeli;
- nadciśnienie (pod kontrolą lekarza i pod warunkiem ustabilizowanego nadciśnienia, tj. zażywania leków i odpowiedniego trybu życia);
- niedrożność tętnic;
- dusznicę bolesną naczynioruchową;
- po zawale serca, jednak nie wcześniej niż po pół roku.
3. Sauna sucha – przeciwwskazania
Sauna sucha nie jest wskazana dla osób:
- w ostrym stanie reumatycznym;
- cierpiące na przeziębienie, gruźlicę, ostry stan astmatyczny;
- z niewydolnością serca, krążenia oraz niewydolnością wieńcową ze stenokardią spoczynkową;
- chore na choroby serca i niekontrolowane nadciśnienie;
- cierpiące na ostre stany zapalne;
- z wrzodami i guzami;
- z ogniskami zakażenia, chorobami wenerycznymi, epilepsją, jaskrą, daltonizmem.
4. Sauna sucha – zalety
Pobyt w saunie suchej umożliwia oczyszczenie organizmu z toksyn. Oprócz tego rozluźnia, relaksuje i pozwala łagodzić napięcie wynikające ze stresu. Warto również zwrócić uwagę na odchudzające właściwości sauny suchej – w trakcie jednego pobytu organizm spala 300 kalorii. Dodatkowo sauna poprawia pracę serca, pozwala uregulować skoki ciśnienia i poprawia krążenie.
Sauna sucha ze względu na bardzo wysoką temperaturę w niej panującą jest bardziej wymagająca niż sauna parowa. Jeśli jednak zdecydujemy się na regularne wizyty, efekty zauważymy już po niedługim czasie.
źródło: portal.abczdrowie.pl