Szanowni Mieszkańcy!
Dzisiaj (27 lutego) Wojewoda Warmińsko-Mazurski zwołał kolejną wideokonferencję, podczas której omówiono współpracę w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Po spotkaniu Burmistrz Gołdapi z zespołem pracowników urzędu omówili sytuację w gminie oraz wypracowali możliwości aktywnego włączenia się w niesienie pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Sytuacja jest bardzo dynamiczna i zakres podejmowanych działań na bieżąco może ulegać zmianie. W tym momencie najważniejsza jest koordynacja pomocy napływającej od mieszkańców.

Poniżej najważniejsze informacje:
👉 Jeżeli chcesz zadeklarować przyjęcie mniej niż 20 uchodźców z Ukrainy możesz zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Gołdapi za pośrednictwem GMINNEGO CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO, e-mail: gzr@goldap.pl , tel. (87) 615 60 60, tel. kom. 606 942 899. W takim przypadku nie przewiduje się finansowania kosztów związanych z ich pobytem.
👉 Jeżeli chcesz zadeklarować przyjęcie 20 lub więcej uchodźców z Ukrainy w jednym obiekcie możesz zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Gołdapi za pośrednictwem GMINNEGO CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO, e-mail: gzr@goldap.pl , tel. (87) 615 60 60, tel. kom. 606 942 899. W takim przypadku przewiduje się współfinansowanie kosztów pobytu przez Wojewodę.
👉 Jeżeli wyrażasz chęć pomocy w przywiezieniu uchodźców z granicy prosimy o kontakt z Urzędem Miejskim w Gołdapi za pośrednictwem GMINNEGO CENTRUM ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO, e-mail: gzr@goldap.pl , tel. (87) 615 60 60, tel. kom. 606 942 899. Na dzień dzisiejszy transport uchodźców jest zabezpieczony i realizowany przez służby Wojewody. Jeżeli będzie potrzeba skorzystania z Państwa pomocy skontaktujemy się.
👉 Jeżeli posiadasz informacje o tym, że uchodźca z Ukrainy potrzebuje pomocy medycznej poinformuj go, że może zgłosić się do lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, poradni specjalistycznej, czy szpitala, gdzie zostanie udzielona adekwatna pomoc medyczna, która będzie rozliczana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
👉 Jeżeli chcesz wspomóc finansowo działania, które zapewnią pomoc uchodźcom oraz dowiedzieć się o innych możliwościach pomocy, wejdź na stronę https://pomagamukrainie.gov.pl/ . Gmina nie prowadzi zbiórki środków finansowych na ten cel. Zbiórki finansowe prowadzą organizacje pozarządowe.
👉 Jeżeli chcesz przekazać pomoc rzeczową uchodźcom z Ukrainy możesz od poniedziałku (28.02.2022r.) dostarczać do gminnego magazynu zorganizowanego w:
Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gołdapi – Hala Sportowo – Widowiskowa – recepcja przy ul. Partyzantów 31, codziennie w godzinach od 07:00 do 21:00, nr tel. (87) 615 40 10.

Lista produktów i środków przyjmowanych w magazynie gminnym (zgodnie z wytycznymi wojewody):
1⃣ odzież i okrycie:
– koce zwykłe i termiczne, śpiwory, podkładki pod materac do spania z wodoodpornej folii aluminiowej, materace, płaszcze przeciwdeszczowe;
2⃣ środki higieny i czystości:
– płyny do kąpieli, pod prysznic, mydło, dezodoranty, pasty do zębów, szczoteczki do zębów, grzebienie, bielizna damska, męska, dziecięca (nowe), podpaski, pampersy, pampersy dla dorosłych, papier toaletowy i ręczniki papierowe, ręczniki, w tym z mikrofibry, worki na śmieci, środki dezynfekujące;
3⃣ żywność:
– woda, żywność do szybkiego przygotowania (instant), batony (w tym energetyczne), bakalie, orzechy, konserwy, makarony, płatki zbożowe do szybkiego przygotowania, narzędzie kuchenne jednorazowego lub wielokrotnego użytku: talerz głęboki, łyżka, widelec, nóż, szkło (silikon spożywczy lub plastik);
4⃣ inne:
– zapałki, baterie, powerbanki, oświetlenie, w tym latarki, świece, zestawy pierwszej pomocy, podstawowe środki medyczne, witaminy, środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, leki na kaszel i przeziębienie.

SOLIDARNI Z UKRAINĄ! 💙💛